22.01.2022

Станіслав Людкевич: Для реалізації ідеї загального декларування доходів потрібно запровадити заохочувальну систему відшкодувань

Станислав ЛюдкевичЗагальне декларування статків повноцінно не запрацює, якщо не буде запровадитижена заохочувальна систему відшкодувань. Таку думку у колонці для «Новое Время. Бизнес» висловив громадський діяч, інвестиційний банкір та фінансист Станіслав Людкевич.

«В країнах, де громадяни декларують свої статки і живуть за законом, держава передбачає різноманітні «бонуси». Це і відшкодування, і знижки на іпотеку, на отримання кредитів для різноманітних потреб, зменшення плати на навчання для дітей. Це дуже правильна історія не лише для встановлення довіри, але й підтримки надійних фінансових відносин між громадянином та державою», — вважає громадський діяч.

Окрім цього, на думку Станіслава Людкевича, для реалізації ідеї загального декларування потрібно виконати ще 4 додаткових умов. «По-перше, усунути передумови, які б спонукали громадян ухилятися від декларування своїх статків. Наприклад, прибрати бар’єри — провести повноцінну податкову реформу та провести дерегуляцію», — зауважує фінансист.

По-друге, для відновлення довіри у суспільстві потрібно провести інформаційну кампанію, яка б пояснила людям переваги загального декларування.

Третьою передумовою для реалізації ідеї загального декларування, на думку фінансиста, має стати запровадження, додаткових запобіжників для публічних осіб — Президента, народних депутатів, суддів, чиновників. «Найоптимальніше рішення — заповнення ними не лише декларацій про зароблене, але й про витрати. Це дозволить антикорупційним органам ефективніше перевіряти «доброчесність» високопосадовців та політиків, а громадянському суспільству — контролювати топ-чиновників», — підкреслив Станіслав Людкевич.

Нарешті, як зазначає автор колонки, запровадження інституту з надання безкоштовних послуг із податкового консультування для громадян – допоможе українцям без швидко звикнути до загального декларування. «Щоб не було безглуздих штрафів, накопиченої втоми від звітів та граничних термінів», — резюмував громадський діяч.

Нагадаємо, в команді новообраного президента Володимира Зеленського заявили про намір реалізувати ідею із загальним декларуванням коштів та амністію капіталів з метою боротьби із «тіньовою економікою» та залученням інвестицій в Україну. При цьому, загальне декларування не повинно торкнутися громадян, які отримують доходи тільки від держави.