20.10.2021

Настав момент істини: чи дійсно московські попи в Україні діють заради миру?

Про що йдеться в законопроекті про перейменування церкви?

Верховна Рада України 20 грудня 2018 р. ухвалила законопроект № 5309, про перейменування церков із центром в Росії. Хоча в самому документі немає прямої прив’язки до Росії, адже це означало би дискримінацію за територіальною ознакою. Однак вжито прив’язку до країни-агресора. Це означає, що як тільки Росія перестане здійснювати агресію проти України, і це буде юридично зафіксовано Українським Парламентом, то норма про зміну назви припинить свою дію.

Сам же текст законопроекту вказує, що релігійна організація, яка має центр в країні-агресорі повинна у статуті вказати повну назву закордонної релігійної організації. Лишається певна варіативність, тобто кожна релігійна організація матиме право самостійно обрати в який саме спосіб їй вказувати належність до закордонного центру. 

Щоби не було плутанини та суперечок в законопроекті прописано, яким чином визначається підпорядкування української релігійної організації закордонному центру. Всього зазначено три ознаки такого входження:

  1. В статуті української релігійної організації є згадка про те, що вона підпорядкована закордонному центру. 
  2. В статуті закордонного центру є згадка, що йому підпорядкована релігійна організація в Україні, а також право цього закордонного центру ухвалювати рішення, які будуть обов’язковими для української релігійної організації.
  3. В статуті закордонного центру є згадка про те, що до його керівного органу входить представник української релігійної організації. 

Всі ці ознаки самі по собі є нейтральними та логічними. Для визнання факту входження української релігійної організацій до закордонного центру достатньо відповідати одній з цих ознак.